Grunden i vår grafiska profil
En viktig del i Arvsfondens grafiska profil är vår logotyp. Arvsfondens logotyp ska finnas på allt material som produceras för internt och externt bruk.
När projekt som har fått stöd ur fonden producerar eget material, till exempel böcker och filmer, ska Arvsfondens logotyp finnas med också på dessa.
Så här väljer du rätt logotyp
För tryck
För tryck använder du logotypen i eps-format. Om du inte har möjlighet att trycka i färg, använd den svart/vita logotypen som är specialritad för bästa resultat. Använder du en färglogotyp för att trycka svart/vitt blir resultatet inte lika bra.
För webben
För webben använder du antingen det lättanvända gif-formatet eller, om du är en mer van användare, jpg-formatet.
Till mörk bakgrund
När bakgrunden är för mörk för den vanliga logotypen använder du den negativa logotypen. Se alltid till att bakgrunden till logotypen är lugn.
Negativ logotyp kan vara lämplig på till exempel en mörk svartvit bild. Negativ logotyp bör även användas på mörkare färgbilder.
Ladda ner vår logotyp
De versioner av logotypen som används mest finns att ladda ned från den här sidan. Övriga versioner kan du läsa om i vår grafiska manual som du hittar under rubriken Grafisk profil till vänster.
Logotyperna i eps-format
- Klicka på länken.
- Välj "Spara" i dialogrutan.
- Välj en plats på din dator eller server att spara på. Klicka på "Spara" igen.
Logotyperna i gif- och jpg-format
- Klicka på länken.
- Välj "Spara som" under Arkivmenyn i verktygsfältet.
- Välj en plats på din dator eller server att spara på.
- Klicka på "Spara" igen.
LÄS MER: