Resultatmålet handlar ofta om siffror och antal av någon aktivitet som ganska snabbt kan följas upp. Hur många var exempelvis på träffarna? Eller hur stort antal kommuner engagerade sig i spridningen?
Men för att veta om genomförda aktiviteter har lett till de förändringar som ni vill uppnå med projektet behöver ni jämföra hur det är innan ni har genomfört aktiviteten, med hur det är efter att aktiviteten har genomförts. Ni behöver alltså följa upp projektets effektmål- den kortsiktiga effekten med det som ni har gjort. Men hur?
Börja med nuläget
För att ta reda på om det skett någon förändring efter att en aktivitet har genomförts, behöver ni alltså ta reda på nuläget eller utgångsläget. Det brukar kallas för nollmätning och görs innan ni genomför en aktivitet i ert projekt.
Det är detta som skiljer uppföljning av effektmål från uppföljning av resultatmål. Resultatmål kan ofta följas upp direkt efter att ni har genomfört en aktivitet. Effektmål måste däremot följas upp både innan och efter att aktiviteten har genomförts, för att ni ska kunna veta om det har blivit någon förändring (effekt).
Välj en lämplig metod för uppföljning
Det finns olika sätt att följa upp effektmål, men nedan beskriver vi två vanliga metoder:
- Enkätundersökningar: Låt deltagare fylla i en enkät före en aktivitet och efteråt. Enkäten kan bestå av ett fåtal eller flera frågor.
- Intervjuer: Genomför intervjuer av några deltagare före och efter en aktivitet. Intervjuerna kan ske enskilt eller i grupp.
Ställ rätt frågor
Det är bra att tänka igenom innan hur ni ska använda svaren och vilka frågetyper som kan fungera för att få svar på det ni vill.
Det kan vara svårt att få svar på enkäter. Förklara för de som ska besvara enkäten varför deras åsikter och synpunkter är viktiga. Hitta också bra tillfällen eller situationer som ökar sannolikheten att enkäten besvaras.
Envalsfrågor
Envalsfrågor betyder att bara ett svarsalternativ kan väljas.
Exempel på envalsfråga
Är du nöjd med utbildningen?
Svarsalternativ: Ja/Nej
Flervalsfrågor
Vid flervalsfrågor kan den som svarar välja att klicka i flera svarsalternativ.
Exempel på en flervalsfråga
Vilken roll har du i projektet? Du kan välja flera alternativ.
Svarsalternativ:
- Jag sitter med i referensgruppen
- Jag sitter med i styrgruppen
- Jag leder aktiviteter
- Jag utbildar andra i metoden
Frågor med skalor
Frågor med skalor används för att mäta till exempel åsikter, beteenden, attityder eller kunskap. De kan formuleras som frågor eller påståenden. Svarsalternativen följer en skala som kan vara till exempel fyrgradig, femgradig eller sexgradig.
Exempel på frågor där svarsalternativ följer en skala
- Tycker du att du kan påverka…?
Svarsalternativ: I stor utsträckning, i ganska stor utsträckning, varken eller, I ganska liten utsträckning, I mycket liten utsträckning
- Hur mycket vet du om…?
Svarsalternativ: Ingenting, Lite, Ganska mycket, Mycket, Vet inte
- Min kunskap om…. har ökat.
Svarsalternativ: Instämmer helt, Instämmer delvis, Varken eller, Instämmer inte, Instämmer inte alls
Fritextfrågor
På fritextfrågor får den som svarar på enkäten besvara frågan med egna ord.
Exempel på fritextfråga
Vad tyckte du om utbildningen?
Tre steg för att följa upp effektmål
Hur ett projekt kan jobba med uppföljning går alltså att dela in i tre steg.
Här väljer vi att exemplifiera detta med en förening som vill pröva nya arbetssätt för att nå äldre som lever i ofrivillig ensamhet. Projektets resultatmål: 30 äldre på fyra serviceboenden ska ha deltagit i samtalsgrupper.
Projektets effektmål:Majoriteten av de som deltagit i samtalsgrupperna ska uppge att de känner minskad ensamhet i vardagen.
Projektet gör dessa tre steg:
- Intervjuar 10 äldre innan de deltagit i samtalsgrupp (nollmätning).
- Genomför aktiviteten samtalsgrupper för äldre.
- Intervjuar 10 äldre efter att de har deltagit i samtalsgrupp.
Att tänka på när ni arbetar med uppföljning
Tänk på att skapa rätt förutsättningar samt att ge deltagarna återkoppling:
- Förutsättningar: Skapa förutsättningar för målgruppen att uttrycka sina åsikter och ge synpunkter. Det handlar bland annat om att ge information som är målgruppsanpassad och att anpassa uppföljningen och frågorna till målgruppen.
- Återkoppling: Berätta om era resultat för de som deltagit i intervjuer, enkäter eller andra uppföljningar. Det är viktigt för deltagarna att få återkoppling och det ger också er en möjlighet att diskutera resultaten och få återkoppling på hur uppföljningen fungerat.
Exempel på hur mål kan följas upp
På länken nedan visar vi exempel på hur både effektmål och resultatmål kan följas upp:
Exempel