Beskrivning av projektet
Syftet med projektet är att bygga en klubblokal i anslutning till föreningens bouleanläggning för att kunna bedriva verksamhet året om. Föreningen kan arrangera tävlingar, ha teori samt sociala sammankomster året om för personer som är över 65 år. I och med byggnationen kommer deltagarna även ha tillgång till toalett, el och vatten. Dessutom kommer fler lokala föreningar att kunna nyttja lokalerna.
Efter projektet
Projektets slutrapport till Allmänna arvsfonden godkändes i maj 2026. I slutrapporten berättade Torsby Bouleförening hur det gått med projektet:
Klubbhuset har byggts enligt plan och invigdes i maj år 2025. Man träffas tre gånger i veckan under säsong. Under vinterhalvåret har stugan använts för onsdagsträffar för att skapa en gemenskap i föreningen. Tack vare stugan har man fått fler medlemmar i föreningen. Klubbhuset lånas också ut till andra föreningar som saknar egen lokal.
Beviljat belopp
1 377 000 kronor
Projektets tidstatus
Projektet beviljades stöd i september 2024.
Diarienummer: ADEL 169-2024
Beviljat belopp
1 377 000 kronor
Projektets tidstatus
Projektet beviljades stöd i september 2024.