Effektstöd februari 2026
Vid årets första sammanträde den 11 februari beslutade Arvsfondsdelegationen om att dela ut 253 449 936 kronor till 52 projekt över hela Sverige.
På den här sidan kan du se vilka nya projekt som beviljades stödformen effektstöd. Klicka på länkarna nedan om du vill se projekten som beviljades projektstöd eller lokalstöd.
Projektstöd - nya projekt februari 2026
Lokalstöd - nya projekt februari 2026
Nya effektstöd
Vid sammanträdet den 11 februari beviljades följande effektstödsprojekt.
Effektstöd - Förskola på tur
Föreningsalliansen Bollnäs får stöd med 1 372 800 kronor för "Effektstöd - Förskola på tur".
Projektet Förskola på Tur syftade till att ge barn förutsättningar för ökat självförtroende, hållbar hälsa och en rörelseglädje hela livet. Målgruppen var från början femåringar på Bollnäs alla förskolor. Under projekttiden utökades målgruppen till att även inkludera elever på anpassad skola. Projektet har resulterat i en modell där förskolor, anpassad skola, det lokala föreningslivet, Bollnäs kommun, Parasportförbundet och Fritidsbanken samverkar för att möjliggöra för kommunens femåringar och elever på anpassad grundskola att få prova på olika fritidsaktiviteter. Det har även resulterat i ökade möjligheter för målgrupperna att hitta en meningsfull fritidssysselsättning.
Efter att projektet avslutades i juli 2025 har Bollnäs kommun fortsatt att finansiera verksamheten. Kommunen har nu fattat beslut om fortsatt ekonomiskt stöd under hela 2026.
Föreningen vill genom effektstödet sprida modellen till fler kommuner, och vill genom material, filmer, och workshops inspirera så att fler ska kunna utveckla modellen Förskola på Tur utifrån lokala förutsättningar.
Effektstöd - Se Din Konst
ABF Mitt Skåne får stöd med 1 551 900 kronor för "Effektstöd - Se Din Konst".
Målsättningen med grundprojektet var att barns konst skulle ta ett större utrymme i samhället. Projektet resulterade i en metod för hur kulturaktörer och kommuner kan ställa ut barns konst och hur unga kan involveras i det arbetet. Genom konstutställningar, ett digitalt utställningsarkiv och ett nätverk av konst- och kulturaktörer har projektet lyft fram och synliggjort barns konstnärliga uttryck i ett tiotal kommuner i Skåne. En permanent konsthall för barn har även öppnat i Lund.
Under året med effektstöd ska föreningen sprida framtagen metod till fler kulturaktörer och kommuner i Skåne och resten av landet. Spridningen ska ske på flera sätt. Utifrån metoden ska föreningen hålla i workshops för personal och målgruppen på bland annat kulturskolor, bibliotek och kulturföreningar. En handbok med tips och praktiska exempel ska sammanställs och tryckas för att kunna delas ut och spridas nationellt. Det digitala utställningsarkivet ska också uppdateras för att göra det möjligt för andra aktörer att ladda upp och arkivera sina utställningar.
Genom att sprida metoden skapas förutsättningar för att fler barn och unga är delaktiga i arbetet med att synliggöra och lyfta fram sina konstnärliga uttryck.
Effektstöd - Joni
RFSU Malmö får stöd med 2 371 700 kronor för "Effektstöd - Joni".
Grundprojektets syfte var att förebygga hedersrelaterat våld och förtryck (HRV) och inskränkningar av sexuella rättigheter som kan drabba personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF) eller autism. Projektet har arbetat tillsammans med målgruppen och tagit fram en filmbaserad metod med handledningsmaterial och utbildningar för yrkesverksamma som möter målgruppen.
Projektet har genomfört utbildningar för brukarorganisationer, anpassad skola, social omsorg, anpassad SFI och hälso- och sjukvård. Metoden med handledningsmaterial finns även på föreningens hemsida och är fritt att använda.
Med effektstödet ska projektet sprida metoden brett genom att utbilda fler mottagare i anpassad gymnasieskola, LSS-verksamheter, socialtjänst men också anhöriga och målgruppen själva. Spridningen sker främst i södra Sverige bland annat i Göteborg, Jönköping, Varberg, Kalmar, Nässjö samt genom nationella spridningsinsatser.
Den övergripande målsättningen är att fler yrkesverksamma som möter personer med IF och-eller autism ska ha kunskaper om HRV, målgruppens särskilda riskutsatthet och få verktyg att arbeta förebyggande. Resultatmålen är att hålla utbildningar i metoden för yrkesverksamma och målgruppen på sex olika anpassade gymnasieskolor, genomföra kortare utbildningar för yrkesverksamma som möter målgruppen samt hålla i presentationer om materialet på mässor och konferenser för att totalt nå ut till 750 personer. Effektmålen är att yrkesverksamma ska ha ökad kunskap om att arbeta förebyggande mot hedersrelaterat våld och förtryck samt kunskap om målgruppens särskilda utsatthet, vilket följs upp med intervjuer och enkäter.
Effektstöd - Kraftverket
Verdandi får stöd med 1 350 000 kronor för "Effektstöd - Kraftverket".
Verdandi har under tre år genomfört projektet Kraftverket vars syfte var utveckla en modell genom bland annat caféworkshopar (studiecirklar) och ett webbaserat kunskapslyft om ens rättigheter och hur man nyttjar sin rätt till vård- och stödinsatser. Målgruppen är unga med samsjuklighet eller unga i riskzon för det. Nu söker Verdandi effektstöd för att sprida utbildningarna vidare till fler kommuner och andra verksamheter. Det kommer även att tas fram en film för ändamålet.
Effektstöd - Spridning Bryta Mönster
Bufff Sverige får stöd med 1 767 600 kronor för "Effektstöd - Spridning Bryta Mönster".
I grundprojektet "Bryta mönster" utvecklades en modell för att stärka stödet till barn och unga med frihetsberövade syskon. Projektet syftade även till att öka kunskapen i samhället om syskon till frihetsberövade. Genom samtal och intervjuer har målgruppen med frihetsberövade syskon bidragit till att utforma ett material som Bufff Sverige och andra yrkesverksamma kan använda i sitt stödarbete. Materialet har använts av Kriminalvården, Polisen, Socialtjänst och Åklagarmyndigheten. Arbetet med unga syskon till frihetsberövande är nu integrerat i Bufff Sveriges ordinarie verksamhet och i deras lokalföreningar, en särskild hemsida finns även för syskon till frihetsberövade och yrkesverksamma att söka information, stöd och material.
I effektstödsprojektet ska det framtagna materialet användas i en digital utbildning för yrkesverksamma som möter målgruppen i skola, förskola, fritidsverksamhet, ideell sektor eller annan verksamhet där kunskap om barn med syskon i fängelse kan vara till hjälp. Anpassning av befintligt material till fler språk och en digital spridningskampanj ska genomföras för att nå fler ur målgrupperna, barn, unga och yrkesverksamma.